SM Agility 2017

Ja då var vi hemma igen från Östersund och vilken helg vi haft! Helt underbar! Sammanlagt kom vi 4a av 34 lag och det är ju mer än vad man kunnat hoppas på! Underbart!

Lördagens lopp va agility och en relativt lätt bana så många lag gick igenom och det är ju faktiskt väldigt roligt och spännande inför finalen. Vårt lag hade med sig 5fel från första loppet och vi hade absolut slagläge. Vi låg då på en 12e plats inför söndagens final. Hopploppet var faktiskt med relativt lätt vilket inte alls jag trott med tanke på förra årets banor men det skördade ändå en hel del ekipage. Kan tänka mig att även nerver spelar en stor del i detta. Vi lyckades iallafall avancera från 12e till en 4e plats när vårt lag under söndagen satte 4a nollor. Underbart roligt!

Nu börjar man redan smida planera och tankar inför nästa år. Hoppas nu bara gammelgubben håller sig frisk och kry så vi kan satsa på SM 2018 med!

OriginalPhoto-520608385.583921